ناکجا در تلگرام
توییتر ناکجا را دنبال کنید!
فروشگاه کتاب ناکجا در پاریس
نظریه های رمان : از رئالیسم تا پسامدرنیسم

صفحه اصلی / نقد مقالات /

نقد

مقالات

نظریه های رمان : از رئالیسم تا پسامدرنیسم

نویسنده: دیوید لاج
مترجم: حسین پاینده
نقد
مقالات
ناشر: نیلوفر
تاریخ انتشار: ۱۳۹۴
۲۹۲ صفحه

  این کتاب را بخرید

 • نسخه چاپی کتاب از ناکجا
  15,90€
 • خلاصه کتاب
 • نظرات شما

 • خلاصه کتاب

  رمان شكلی از ادبیات داستانی است كه در ادبیات كهن ما سابقه ندارد و از حدود یك قرن پیش به این سو به ادبیات فارسی راه پیدا كرده است. با این همه، رمان، امروزه جزء پرطرفدارترین انواع ادبی در كشور ما است. فهم كامل تكنیك‌های رمان، با آگاهی از شالوده‌های نظری آن میسر می‌شود. در كتاب حاضر مبانی نظری رمان برای خوانندگان بازگو می‌شود. این كه رمان چیست و چه تفاوتی با داستان بلند دارد؟ نخستین رمان‌ها از چه زمانی به قلم كدام نویسندگان نوشته شدند؟ رمان رئالیستی چیست؟چه رمانی را با كدام ویژگی‌هایی دارد؟ از جمله سوالاتی است كه در كتاب به آن‌ها پاسخ داده شده است. در فصل‌های مختلف كتاب، نظریه‌های رمان (از زمان پیدایش رمان در قرن هجدهم تا دوره‌ی معاصر) به تفصیل و با اشاره به مشهورترین رمان‌های نویسندگان جهان، توضیح داده می‌شوند. در این توضیحات هم فنون نگارش رمان بررسی و هم اصطلاحات ادبی رایج درباره‌ی رمان شرح داده می‌شوند.

  کتاب نظریه‌های رمان: از رئالیسم تا پسامدرنیسم ترجمه‌ی حسین پاینده در 292 صفحه توسط انتشارات نیلوفر منتشر شده است. موضع این کتاب، همچنان که از عنوانش مشخص می‌شود، عبارت است از چیستی رمان و انواع آن. نویسندگان این کتاب، انواع رمان از قرن هجدهم تا قرن بیست‌ویکم، در سبک‌های متنوعی از رئالیسم تا پسامدرنیسم، در فصل‌های جداگانه توضیح داده‌اند. رمانی شکلی از ادبیات داستانی است که در ادبیات کهنِ ما سابقه ندارد و از حدود یک قرن پیش به این سو به ادبیات فارسی راه پیدا کرده است. با این همه، رمان امروزه جزو پُرطرفدارترین ژانرهای ادبی در کشور ما است. فهم کاملِ تکنیک‌های رمان، با آگاهی از شالوده‌های نظریِ آن میسر می‌شود. کتاب نظریه‌های رمان مبانیِ نظریِ رمان را برای خواننده روشن می‌کند. رمان چیست و چه تفاوتی با سایر داستان‌های مطول دارد؟ نخستین رمان‌ها از چه زمانی و به قلم کدام نویسندگان نوشته شدند؟ رمان رئالیستی چیست؟ چه رمانی با کدام ویژگی‌ها را «رمان مدرن» می‌نامیم؟ «رمان پسامدرن» از چه زمانی نوشته شد و چه ویژگی‌هایی دارد؟ در کتاب حاضر کوشیده می‌شود تا به این سؤال‌ها و پرسش‌های مشابه درباره‌ی ماهیت رمان و سِیرِ تحولات آن پاسخ داده شود. در فصل‌های مختلف این کتاب، نظریه‌های رمان به تفصیل و با اشاره به مشهورترین رمان‌های نویسندگان جهان توضیح داده می‌شوند. در این توضیحات، هم فنون نگارش رمان مورد بررسی قرار می‌گیرند و هم اصطلاحات ادبی رایج درباره‌ی رمان شرح داده می‌شوند. همچنین مترجم زیرنوشت‌های فراوانی را برای روشن ساختن معنای اصطلاحات ادبی یا برای توضیح بیشتر درباره‌ی محتوای رمان‌های مورد اشاره در متن کتاب افزوده است تا بحث‌های کتاب حاضر برای خواننده هر چه بیشتر فهمیدنی شوند. عنوان فصل‌های این کتاب به قرار زیر است:

  «طلوع رمان» (نوشته‌ی ایان وات)

  «نظریه‌ی رمان» (نوشته‌ی جان هلپرین)

  «رئالیسم و رمان معاصر» (نوشته‌ی ریموند ویلیامز)

  «رمان قرن بیستم» (نوشته‌ی دیوید دیچز و جان استُلوردی)

  «پیش‌درآمدی بر رمان مدرن» (نوشته‌ی آرنولد کتل)

  «هنری جیمز: پیشتاز مدرنیسم در رمان‌نویسی» (پیتر فاکنر)

  «آینده‌ای برای رمان» (نوشته‌ی آلن روب‌گری‌یه)

  «رمان پسامدرنیستی» (نوشته‌ی دیوید لاج)

  «رمان پسامدرن: غنی شدن رمان مدرن؟» (نوشته‌ی جِسی مَتس)

  این کتاب شامل واژه‌نامه‌ی فارسی به انگلیسی، واژه‌نامه‌ی انگلیسی به فارسی، نمایه‌ی اشخاص، نمایه‌ی آثار و نمایه‌ی موضوعی است.  نظرات شما

  برای ارسال نظر ثبت نام کنید یا اگر عضو هستید وارد شوید :
  - ورود
  - عضویت

  نظر شما بعد از تایید مدیریت وبسایت منتشر خواهد شد.
  با تشکر