ناکجا در تلگرام
توییتر ناکجا را دنبال کنید!
فروشگاه کتاب ناکجا در پاریس
گفتگو با مرگ، شهادتنامه اسپانیا

صفحه اصلی / /

 

گفتگو با مرگ، شهادتنامه اسپانیا

نویسنده: آرتور کوستلر
مترجم: خشایار دیهیمی، نصرلله دیهیمی
ناشر: نشر نی
تاریخ انتشار: 1380
263 صفحه

  این کتاب را بخرید

 • نسخه چاپی کتاب از ناکجا
  13,90€
 • خلاصه کتاب
 • نظرات شما

 • خلاصه کتاب

  اين كتاب حاصل يادداشت‌های كوستلر در زندان ژنرال فرانكو در زمان جنگ داخلی اسپانياست. كوستلر كه مدتی را به عنوان خبرنگار جنگی در محدوده حكومت شورشيان (همان سلطنت‌طلبان به رهبري فرانكو) گذراند، بعد از بازگشت در پاريس كتابی درباره مشاهداتش منتشر می‌كند و پرده از جنايات فرانكو و يارانش بر می‌دارد و به همين جهت، تحت تعقيب آن‌ها قرار می‌گيرد.

  بعد از مدتی كوستلر برای تهيه گزارش باز هم به اسپانيا ـ و اين بار محدوده آنارشيست‌ها (همان جمهوري‌خواهان) ـ برمی‌گردد و در جريان سقوط شهر مالاگا به دست شورشيان می‌افتد و مدت ۴ ماه را در زندان‌های مختلف ـ و بيش از همه زندان سويل ـ می‌گذراند و سرانجام در حالی كه به مرگ محكوم شده بود با ميان‌جی‌گری دولت بريتانيا با يك اسير در دست آنارشيست‌ها مبادله می‌شود.

  كوستلر از آغاز دست‌گيری اطمينان داشت كه اعدام خواهد شد. لذا يادداشت‌های او بيانگر حالات و روحيات انسانی است كه مرگ را در دو قدمی‌اش می‌بيند و سعی دارد با دست خالی با آن مبارزه كند. نثر كوستلر شيرين و جذاب است ـ كه ناشی از ژورناليست بودنش است ـ و در كنار آن جديد بودن خود موضوع ـ و واقعی بودن آن ـ خواننده را آن قدر به ماجرا نزديك می‌كند كه می‌تواند خود را در كنار كوستلر (و شايد به جای خود او!) در زندان و در التهاب مرگ و زندگی تصور كند. طنز خاص كوستلر هم در نگريستن به مهم‌ترين مسئله‌ی هر انسان ـ پارادوکس زندگی در برابر مرگ ـ هم جذابيت نوشته‌ی او را دو چندان می‌كند. يادداشت‌های كوستلر در كنار شرح وقايع روزانه پر است از اظهارنظرهای جالب و نكته‌سنجی‌های دقيق.  نظرات شما

  برای ارسال نظر ثبت نام کنید یا اگر عضو هستید وارد شوید :
  - ورود
  - عضویت

  نظر شما بعد از تایید مدیریت وبسایت منتشر خواهد شد.
  با تشکر