ناکجا در تلگرام
توییتر ناکجا را دنبال کنید!
فروشگاه کتاب ناکجا در پاریس
به روایت ناصر تقوایی

صفحه اصلی / هنر و آموزش /

هنر و آموزش

به روایت ناصر تقوایی

نویسنده: احمد طالبی نژاد
هنر و آموزش
ناشر: نشر چشمه
تاریخ انتشار: 1392
212 صفحه

  این کتاب را بخرید

 • نسخه چاپی کتاب از ناکجا
  13,90€
 • خلاصه کتاب
 • نظرات شما

 • خلاصه کتاب

  «احمد طالبی‌نژاد» منتقد سینما و مستند‌ساز بیش از یک‌ دهه پیش ساعت‌ها پای گفت‌وگو با «ناصر تقوایی» فیلم‌ساز کهنه‌کار نشسته است، حاصل این گفت‌وگو‌ها کتابی شده است که اولین‌بار در اوایل دههٔ هفتاد با عنوان «به روایت ناصر تقوایی» منتشر شد، حالا این کتاب با مقدمه و ویرایش جدیدی از سوی «نشر زاوش» راهی کتاب‌فروشی‌ها شده است. 

  احمد طالبی‌نژاد دربارهٔ ویژگی‌های این کتاب می‌گوید: ««به‌روایت ناصر تقوایی» حول ‌محور تحولات سینما و ادبیات معاصر ایران، با نگاه تحلیلی بیان می‌شود. ناصر تقوایی در این کتاب از خود و دیگران سخن گفته و هر جا به نام کسی اشاره کرده یا دربارهٔ کارش حرف زده، دلیلی جز احترام قلبی به آن شخص ندارد. و از هر چه سخن نگفته، یعنی که اهمیتی برای آن قایل نبوده است.» 

  چاپ‌ دوم کتاب با ویرایش و بازخوانی ناصر تقوایی منتشر شده، همچنین گفت‌وگوی احمد طالبی‌نژاد با این کارگردانِ صاحب‌سبک دربارهٔ آخرین اثر سینمایی او، «کاغذ بی‌خط»، به چاپ ‌دوم کتاب افزوده شده است. 

  طالبی‌نژاد می‌گوید: «همچنان بر این باورم که تقوایی حق بزرگی به گردن نسل‌ها و سینمای نوپای ایران دارد و آشنایی نسل‌ جوان با دیدگاه‌های او، در غنا بخشیدن به دانش و بینش آنان، کمک‌رسان خواهد بود.» 

  کتاب حاضر شامل دو بخش است، در بخش نخست، تحولات سینمای ایران به‌ویژه در کارنامهٔ تقوایی براساس سیر تاریخی، تحلیل می‌شود و در بخش دوم، که زیر عنوان کلیات آمده، دیدگاه تقوایی دربارهٔ مسائل و مشکلات کلی سینمای ایران بیان شده است. 

  طالبی‌نژاد در مقدمهٔ این اثر نوشته است: «تقوایی، بیان جذاب و درستی دارد. هر چند نظم بخشیدن به ذهن او اندکی دشوار است. تقوایی از مسائل و نکات بسیاری، به‌عمد، نگفته و نگارنده نیز اصراری نکرده است. به‌هرحال ما همه «فرزندان زمان خویش» هستیم.»  نظرات شما

  برای ارسال نظر ثبت نام کنید یا اگر عضو هستید وارد شوید :
  - ورود
  - عضویت

  نظر شما بعد از تایید مدیریت وبسایت منتشر خواهد شد.
  با تشکر