ناکجا در تلگرام
توییتر ناکجا را دنبال کنید!
فروشگاه کتاب ناکجا در پاریس
همشهری داستان شماره 47

صفحه اصلی / داســــــتان کوتاه /

داســــــتان کوتاه

همشهری داستان شماره 47

نویسنده: گروهی
داســــــتان کوتاه
تاریخ انتشار: شهریور 1393
246 صفحه

  این کتاب را بخرید

 • نسخه چاپی کتاب از ناکجا
  6,00€
 • خلاصه کتاب
 • نظرات شما

 • خلاصه کتاب

  چهل‌و‌هفتمین شماره ماهنامه داستان همشهری با آثاری از کامبیز درم‌بخش، سپینود ناجیان، محمدحسن شهسواری، حامد اسماعیلیون، نسیبه فضل‌اللهی، نادین گوردیمر، کورت وُنه‌گات جونیور، تونی موریسون، ریچارد فورد، ارما بومبک، مرید برغوثی، لیدیا دیویس، ویلیام ایروین منتشر شد. 

  بخش درباره زندگی این شماره با بر ساحلِ رود اُردن آغاز می‌شود. روایتِ مرید برغوثی، شاعر فلسطینی از آوارگان این سرزمین. در روایت دوم با عنوان همراه شادی سپینود ناجیان از تلاش‌ها و دلواپسی‌ها برای برنامه‌ریزی کارهای ریز و درشت جشن عروسی برادرش می‌گوید. روایت قلعه رودخان نوشته حامد اسماعیلیون، خاطرهٔ تجربهٔ حس رهایی در سفر و لمس کرانه‌های تازه در دل طبیعت، طی سفری دانشجویی است. آخرین مطلب این بخش سکونتگاه، روایت ریچارد فورد از کار در یک هتل به همراه پدربزرگش در دوران کودکی است. 

  بخش داستان شماره تیرماه چهار داستان دارد. همزن نوشته نسیبه فضل‌اللهی، پدر واقعی نوشته معین فرخی، عیب و ایرادهای من نوشته لیدیا دیویس و چند وجب خاک نوشته نادین گوردیمر. 

  روایت‌های داستانی این شماره به دیوانه‌ها و دنیای دیوانگی اختصاص دارد. تیمارِ بیمار مجموعه نامه‌هایی از دادخواهی به مجلس‌اند که یا ادعای دیوانگی کسی را مطرح کرده‌اند یا طرحِ دادخواهی‌اند از جانب کسی که دیوانه‌اش خوانده‌اند. آرامسایشگاه دست‌نوشته‌های چند بیمار بستری در تیمارستان است که به کوشش دکتر می‌رسپاسی جمع‌آوری شده‌اند. آخرین مطلب این بخش با عنوان نظر پاک خطاپوش مجموعه عکسی از اولین عکس‌های آلبوم‌های خانوادگی در ایران است که جنون سوژه‌هایشان را بروز می‌دهند. 

  آغازگر روایت‌های مستند این شماره روایتی از تجربه زندگی در همسایگی جنگ در نخستین روز‌ها و ماه‌های حمله عراق به ایران است. روایت دوم سیزده قاب از مادر‌ها و دختر‌ها در کشورهای مختلف دنیاست که عکاسان رویترز ثبت کرده‌اند. آخرین مطلب این بخش، به باجه سه خاطرات یک معاون شعبه بانک از هشت سال کارمندیِ بانک است. 

  بخش درباره‌ داستان این شماره سه مطلب دارد. ویلیام ایروین در مطلبی با عنوان خواندن با چشمان بسته درباره کتاب‌های صوتی و جایگاه آن‌ها در دنیای امروز می‌گوید. مطلب بعدی نُت‌خوانی کتاب‌ها گفت‌و‌گوی متیو روبری با تونی موریسون، برنده نوبل ادبیات ۱۹۹۳، درباره کتاب‌های صوتی‌اش است. آخرین مطلب این بخش کلمه ناموس نویسنده است قسمت سوم از سرفصل آموزشیِ دنباله‌داری با عنوان کارگاه رمان است، که محمدحسن شهسواری در آن تجربیات خود را از نوشتن رمان و تدریس آن در کارگاه‌های متعدد با مخاطبان علاقمند به نویسندگی در میان می‌گذارد. 

  در بخش پایان خوش علاوه بر داستان‌های دیدنیِ کامبیز درم‌بخش و مسابقه داستان یک‌خطی سه مطلب دنباله‌دار هستند که اولین قسمتشان در شماره تیرماه چاپ شده بودند. بوی اسطخودوس، عطر اکالیپتوس قسمت سوم چهارپایه، نوشته زهرا درمان و امیرحسین هاشمی، به ادام این ازدواج توجه فرمایید از ارما بومبکِ طنز‌پرداز با ترجمه احسان لطفی و دکتر سراغ نداری نامه‌های کورت ونه‌گات گزیده‌ای است از نامه‌های این نویسنده که بیش از شصت سال پیش نوشته شده‌اند و از دریچه نثر و نگاه طنازانه او، دوره‌ها و جنبه‌های مختلف زندگی‌اش را مرور می‌کنند. 

  هدیه ویژه این شماره داستان برای سفرهای تابستانی داستان همراه سه است. داستان همراه سه لوح فشرده صوتی از مجموعه دوازده داستان کوتاه ترجمه است که پیش از این در مجله چاپ شده‌ و با صدای گویندگان حرفه‌ای خوانده و ضبط شده‌اند.  نظرات شما

  برای ارسال نظر ثبت نام کنید یا اگر عضو هستید وارد شوید :
  - ورود
  - عضویت

  نظر شما بعد از تایید مدیریت وبسایت منتشر خواهد شد.
  با تشکر