ناکجا در تلگرام
توییتر ناکجا را دنبال کنید!
فروشگاه کتاب ناکجا در پاریس
وغ وغ ساهاب - با طرح‌هایی از اردشیر محصص

صفحه اصلی / داســــــتان کوتاه /

داســــــتان کوتاه

وغ وغ ساهاب - با طرح‌هایی از اردشیر محصص

نویسنده: صادق هدایت، مسعود فرزاد
داســــــتان کوتاه
ناشر: نشر چشم انداز
تاریخ انتشار: ۲۰۰۲
۲۸۸ صفحه

  این کتاب را بخرید

 • نسخه چاپی کتاب از ناکجا
  15,90€
 • خلاصه کتاب
 • نظرات شما

 • خلاصه کتاب

   

  در متنِ آگهی‌گونه‌ای که صادق هدایت و مسعود فرزاد، با نام‌های مستعار یأجوج و مأجوج، در معرفیِ "وغ وغ ساهاب"، تدوین کرده‌اند کتاب را "کتابی با ارزشی بی‌همتا در سراسر حیات کهن ادبیات فارسی" خوانده‌اند. این توصیف که خود باری از طنز را به همراه دارد از معنی و اهمیت این کتاب در نظر نویسندگان هم نشانه‌ای به دست می‌دهد: وغ وغ ساهاب، این انتقاد  طنزآمیز "از بسیاری جنبه‌های زندگی و ادب ایران، کتابی نیست که از روی هوس و بازیگوشی و از سر شیطنت و بامزه‌گی نوشته شده باشد.

   

      در این زمان که "وغ وغ ساهاب"، به آستانه‌ی هشتاد سالگی می‌رسد، شناختن و خواندن و بازخواندن و اندیشیدن آن، یعنی کوششی برای باز کردن دریچه‌ای به روی جهانی بیگانه با خشک‌اندیشی و سنت پرستی و یار و یاوری در پیکار با پوسیدگی‌ها و کهنگی‌ها و زنگ‌زدگی‌ها و موریانه خوردگی‌های درون و برون در زبان و ادب و فرهنگ و جامعه.

   

      طبع حاضر این "اثر بی‌همتا" توسط کتاب چشم‌انداز از ویژگی‌ها و امتیازاتی برخوردار است که می‌تواند هم  برای شمارِ همچنان فراوانِ هدایت‌خوانان و هدایت‌دوستان جذاب و پُراهمیت باشد و هم برای کتاب‌دوستان و علاقه‌مندان به کتب چاپیِ بیرون از روال معمول و پس متفاوت.

   

      - برجسته‌ترین ویژگی این طبع وغ وغ ساهاب حاصل کار زنده‌یاد اردشیر محصص است که سراسر متن کتاب و پیوست‌های آن را با 45 طرح تصویر کرده است و با طنز ظریفِ خط و قلم خود، بر تازگی و نوآوری و روشناییِ  پیام و زبان و کلامِ  وغ وغ ساهابی افزوده است.

   

       - طبع نخست  وغ وغ ساهاب که در زمان انتشار خود در ایران (شهریورـ مهر 1313)، ازنظر فن چاپ و گرافیک، از هر جهت تازه و بی‌نظیر بود هنوز هم این تازگی و یکتاییِ خود را از دست نداده است. ازهمین روست که در این طبع، روی جلد و پشت جلد و صفحه‌ی عنوانِ طبع نخست بازچاپ شده است. متن کتاب هم با استفاده از حروف‌چینیِ چاپ نخست صفحه‌بندی شده است.

   

       -  مزیت بزرگ دیگر این طبع، در چندین پیوستی است (ص. 288-182) که به دنبال متن کامل وغ وغ ساهاب (ص. 180-9) می‌آید: دو متنی که یأجوج و مأجوج در معرفی و تبلیغ کتاب خود نوشته‌اند، "هدایت و داستان با نتیجه" از حبیب یغمائی، "حکایت با نتیجه" از صادق هدایت، "قضیه زمهریر و دوزخ" از صادق هدایت،  جزوه‌ی "پیشکش آوردن اعرابی به بارگاه خلیفه" از علی مقدم به همراه دو طرح از صادق هدایت (تهران، 1313)، "درباره‌ی هدایت و ربعه و وغ وغ ساهاب" از مسعود فرزاد و " وغ وغ ساهاب، کتاب بی‌همتا" از ناصر پاکدامن. پیوست‌هایی در کنار هم و هرکدام حامل و حاویِ اطلاعی یا نگاه و نظری بر وغ وغ ساهاب و سال‌های وغ وغ ساهابی و هدایتِ آن سال‌ها.

   

      این طبع وغ وغ ساهاب حاصل کار مشترک شیدا نبوی و ناصر پاکدامن است. صفحه‌آرایی، پرداخت و ویراستاریِ سراسر کتاب خاصه از شیدا نبوی است و تدوین توضیحات و گردآوری و تنظیم مطالب پیوست‌ها بیشتر از ناصر پاکدامن.

   

       خواندن قضایای  وغ وغ ساهاب هنوز هم حکم حفظ الصحه را دارد.

       "وغ وغ ساهاب" بخوانید تا ماندگار شوید!

     نظرات شما

  برای ارسال نظر ثبت نام کنید یا اگر عضو هستید وارد شوید :
  - ورود
  - عضویت

  نظر شما بعد از تایید مدیریت وبسایت منتشر خواهد شد.
  با تشکر