ناکجا در تلگرام
توییتر ناکجا را دنبال کنید!
فروشگاه کتاب ناکجا در پاریس
پونز روی دم گربه

صفحه اصلی / داســــــتان کوتاه /

داســــــتان کوتاه

پونز روی دم گربه

نویسنده: آیدا مرادی آهنی
داســــــتان کوتاه
ناشر: نشر چشمه
تاریخ انتشار: 1390
108 صفحه

  این کتاب را بخرید

 • نسخه چاپی کتاب از ناکجا
  8,90€
 • خلاصه کتاب
 • نظرات شما

 • خلاصه کتاب

  مجموعه داستان پونز روی دم گربه اولین اثر آیدا مرادی آهنی است. این مجموعه شامل نُه داستان است که همه‌ی آن‌ها حول محور روان‌شناسی روایت شده‌اند. به عبارتی در این مجموعه مخاطب با برکشیدن مسائل و  بحران‌های روانی با ساحت داستان روبه‌رو می‌شود. در همه‌ی داستان‌ها شخصیت یا شخصیت‌ها درگیر با مسائلی شده‌اند که به نوعی با گذشته‌ی دور آن‌ها مرتبط است؛ لذا شخصیت می‌کوشد که به زعم خود به تقابل با این بحران پرداخته و در مقابل آن ــ حتا به قیمت نابودی خویش ــ به انتقام بر‌خیزد.

  در کنار هفت داستان اول مجموعه که در فضای کاملاً رئال روایت می‌شوند، در دو داستان آخر؛ نزدیکی به ذهن بیمار شخصیت، سبب شده که برای خواننده فضایی جادویی و آخرزمانی به تصویر کشیده ‌شود:

  باید قرص‌هایش را می‌خورد. طاقت کلید شدن دندان‌ها و رعشه‌اش را نداشتم. چند سال قبل، یک روز گرگ‌‌و‌میش صبح از خواب پرید و از آن به بعد حمله‌ها شروع شد. مادر پای تختش زار می‌زد تا شادی بگوید که چه خوابی دیده. شادی دوباره خوابیده بود. پدر با تفنگش آمد کنار پنجره‌ی اتاق‌مان و در کمین گربه‌ی بی‌دُمی ایستاد که ماهی‌های ظهر را برده بود. مادربزرگ با عصایش جایی کنار نرده‌های پل را به پدر نشان می‌داد. مادر گریه می‌کرد. شادی خوابیده بود. به مادر گفتم: "هر چیز که قرار است ما بعد‌ها بدانیم او دیده." هیچ‌وقت هم خوابش را برای‌مان تعریف نکرد. هر وقت مادر می‌پرسید شادی چیزی نمی‌گفت؛ قرص‌هایش را می‌خورد و می‌خوابید«.

   مجموعه داستان پونز روی دم گربه اولین اثر «آیدا مرادی آهنی» است. این مجموعه شامل نُه داستان است که همه‌ی آن‌ها حول محور روان‌شناسی روایت شده‌اند. در همه‌ی داستان‌ها شخصیت یا شخصیت‌ها درگیر با مسائلی شده‌اند که به نوعی با گذشته‌ی دور آن‌ها مرتبط است؛ لذا شخصیت می‌کوشد که به زعم خود به تقابل با این بحران پرداخته و در مقابل آن ــ حتا به قیمت نابودی خویش ــ به انتقام بر‌خیزد.  نظرات شما

  برای ارسال نظر ثبت نام کنید یا اگر عضو هستید وارد شوید :
  - ورود
  - عضویت

  نظر شما بعد از تایید مدیریت وبسایت منتشر خواهد شد.
  با تشکر