ناکجا در تلگرام
توییتر ناکجا را دنبال کنید!
فروشگاه کتاب ناکجا در پاریس
زرباران

صفحه اصلی / داســــــتان کوتاه کتاب الکترونیک /

داســــــتان کوتاه

کتاب الکترونیک

زرباران

نویسنده: دونالد بارتلمی
مترجم: احسان لامع
داســــــتان کوتاه
کتاب الکترونیک
ناشر: انتشارات نگاه، ناکجا
تاریخ انتشار: ۱۳۸۸
۱۱۲ صفحه
 • خلاصه کتاب
 • حکایتی از کتاب
 • جملات منتخب
 • نظرات شما

 • خلاصه کتاب

  این کتاب مجموعه‌ای است از 9 داستان کوتاه. زر باران، ظهور کاپیتالیسم، سلطان جاز، دومیه، تهدید کولبی، خانم مندایبل و من، رابرت کندی از غرق شدن نجات یافت، خنگ و عزیمت عناوین این داستان‌ها را تشکیل می‌دهند. دومیه طولانی‌ترین و سلطان جاز کوتاهترین داستان‌های این کتاب‌اند.

  مترجم با توجه به فضای داستان‌های بارتلمی و با هدف تسهیل ورود خواننده به آثار این مجموعه، در ابتدای کتاب مقدمه‌ای درباره ادبیات مدرن و پست مدرن نوشته است.

  کتاب زر باران کتابی کاملا موزون با طرح کتاب‌های پسامدرن می‌باشد که شامل جند موضوع (نمی‌توان گفت داستان) می‌گردد. مترجم در ابتدای کتاب به این نکته اشاره می‌کند که ذهن ما هنوز به خواندن داستان‌های پسامدرن عادت نکرده است وشاید ترجمه کردن این اثار کمی مشکل باشد.

  زرباران درباره مردی است که در یک شو تلویزونی شرکت می‌کند و صحبت‌هایی بیان می‌کند. سلطان جاز داستان مردی است که بعد از مرگ بهترین نوازنده جاز به سلطان جاز تبدیل شده و در یکی از برنامه‌های تمرینی یک فرد جوان از او بهتر جاز می‌نوازد. تهدید کولبی داستان مردی است که دوستانش می‌خواهند اورا اعدام کنند و به طرز مسخره‌ای خود وی نیز در مورد نحوه اعدام و مراسم نظر می‌دهد. خانم مندابیل و من داستان مردی است که در مدرسه ابتدایی وارد می‌شود و با معلم مدرسه رابطه برقرار می‌کند...

  اگر بخواهیم خلاصه‌ای از این از این کتاب بگوییم کمی مشکل است. چون بر خلاف داستان‌های کلاسیک یا مدرن ما با خط روایی کاملی روبرو نیستیم اساسا با داستان مواجه نیستیم. بهتر است بحث کوچکی را باز کنیم وآن بحث ۳ دسته کلی ادبیات داستانی ۱- کلاسیک ۲-مدرن ۳-پسامدرن در داستان‌های کلاسیک که در اوایل قرن هفدهم آغاز شد. ما با یک طرح روبرو هستیم که مشتمل بر ایجاد مشکل و رفع مشکل و پایانی کامل می‌باشد در داستان‌های مدرن تکه داستان بر موقعیت‌هاست و پایان داستان باز می‌باشد تا خواننده خود تصمیم گیر باشد ودر داستان‌های پسامدرن ما هیچ انسجام و نظمی که در داستان‌های کلاسیک و تا حدی مدرن داریم را نمی‌توانیم ببینیم. تکیه داستان‌های مدرن بر روی عناصری چون هجو و طنز وطعنه استوار است وشاید به نحوی با شخصیت‌هایی در ابهام روبرو هستیم.

  نسخه چاپی این کتاب 112 صفحه و نسخه الکترونیک 198 صفحه است. این کتاب با همکاری نشر ناکجا و انتشارات نگاه در قالب الکترونیک قابل دسترس است.  حکایت این کتاب


  جملات منتخب


  نظرات شما

  برای ارسال نظر ثبت نام کنید یا اگر عضو هستید وارد شوید :
  - ورود
  - عضویت

  نظر شما بعد از تایید مدیریت وبسایت منتشر خواهد شد.
  با تشکر